Ülök a Billyn (vagy inkább a Billybe???? ), de csak 5 percnyit.Napjainkban egyre hevesebb vitát vált ki a két ellentétes nézet: EC (Elimination Communication) vagy a gyerekre bízni a bilire/wcre való kérezést.
EC lényege röviden:Arra épít, hogy a kisbabák születésüktől fogva jelzik, amikor wc-zni szeretnének, és a figyelmes szülő lehetőséget adhat nekik arra, hogy a kis- és nagydolgukat bilibe stb. végezzék, és ne a pelusba. (Amikor úgy gondoljuk, hogy kisbabánknak "ki kell mennie", levetkőztetjük, és alkalmas test-helyzetben egy edény fölé tartjuk, hogy kényelmesen elvégezhesse a dolgát. Közben kiadunk valamilyen jelet, például a "psss" hangot. Ezt ő megtanulja asszociálni az ürítéssel. Ha a kicsi 1-2 percen belül nem könnyít magán, vagy nyilvánvaló jelét adja, hogy nem kell pisilnie, felöltöztetjük.)
Élettani háttér:
Bár ez szokatlanul hangzik, a csecsemőknek körülbelül 6 hónapos korukig van egyfajta tudatosságuk a vizelet- és székletürítésükkel kapcsolatban. Ha érzik, hogy van vizelet a hólyagjukban, amikor pisilni viszik őket, és hallják az ismerős "psss" jelet, akkor képesek akaratlagosan ellazítani a záróizmukat.
A pisilés-szabályozas fejlődése:
1 éves kor alatt: reflex pisilés (akarattól független).
1-2 éves korban: a gyermek tudatába kerül a pisilés, de szabályozni nem tudja!
3 éves korban: rövid ideig tartja a vizeletét.
4 éves korban: tovább tudja tartani. Éjszaka száraz.
5-6 éves korban: bármely hólyagtartalomnál tud pisilni.
Mi alapján döntsék el a szülők, hogy ki csinálja rosszul és ki nem? Ugyanakkor csakis az lehet hiteles (a gyerek számára) amit őszintén csinálnak és nem az amit mások megírtak vagy megmondtak; a különböző divatirányzatoktól függetlenül.
Anya nem hiszi, hogy bármelyik hozzáállás is jobb lenne a másiknál, utóvégre: az a legfontosabb, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott, pánikmentes környezetet teremtsenek, mindenkinek a saját belátása szerint.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése